Wszystko co trzeba wiedzieć o kotłach

Jaki jest dobry piec na ekogroszek?

Ekogroszek jest uniwersalnym produktem, nadaje się do wszystkich urządzeń grzewczych, które są przeznaczone do spalania paliw stałych. Sprawdzi się przede wszystkim, jeżeli masz piec z podajnikiem tłokowym czy ślimakowym.

Warto zwrócić uwagę, jaki piec na ekogroszek polecają producenci, jakie parametry podają oraz czy polecają podajnik tłokowy czy ślimakowy. Producenci są odpowiedzialni za serwisowanie sprzętu, więc wiedzą jak ważne jest, co do swoich pieców i kotłów wkładamy. Opał jest paliwem, które daje ciepło, dlatego najlepiej wybrać surowiec o najlepszej jakości mając pewność o bezpieczeństwo nie tylko sprzętu, ale swojej rodziny!

Piece i kotły to nie to samo?
W nazwie często stosuje się je zamiennie, choć różnią się od siebie sposobem wytwarzania energii. Przede wszystkim piec na wszystko z podajnikiem produkuje energię tylko w miejscu, w jakim się znajduje. Kotły zaś wytwarzają ciepło, którym można ogrzewać inne pomieszczenia. Pamiętajmy, że piec co z podajnikiem tłokowym, jak i każdy inny tego typu model jest niezależnym źródłem ciepła.

Praca pieca polega na dostarczaniu energii poprzez promieniowanie i konwekcję. Dla ciekawskich tłumaczymy na czym polegają zagadkowe fizyczne terminy. Przedmioty posiadają własne ciepło i wytwarzają promieniowanie termiczne, kiedy ich temperatura jest wyższa zeru. Jeżeli siedzisz teraz przy komputerze i dotkniesz biurka przekonasz się, że nawet ono posiada własne ciepło. Wydzielanie ciepła polega na unoszeniu się fal, które przenikają przez powietrze, ale prawie go nie nagrzewają. Falę ciepła pochłaniają i zamieniają w energie dopiero przechodząc przez inne przedmioty, które uwalniają ciepło z powrotem do otoczenia.

Drugim sposobem jest konwekcja, która polega na poruszaniu się cząsteczek materii. Ciepłe prądy powietrza wytwarza piec lub kominek, przez co temperatura wzrasta. Działania fizyczne powodują, że ciepło unosi się do góry, a zimne spychane jest ku dołowi.

Kotły wytwarzają ciepło poprzez połączenie z instalacją grzewczą, ale to kocioł jest mózgiem całej operacji ogrzewania domu. Paliwo stałe, gazowe czy ciekłe przekształca się w energię cieplną, nagrzewając tzw. nośniki ciepła jak powietrze, woda czy para wodna. Właśnie nośniki są odpowiedzialne za przenoszenie energii przez instalację, na przykład grzejników i sprawiają, że w naszym domu wzrasta temperatura.

Jaki jest najlepszy piec na ekogroszek?

Zastanawiasz się, jaki piec na ekogroszek z pdajnikiem wybrać? Najlepszy kocioł powinien być dopasowany do Twoich indywidualnych potrzeb, ale zakładamy, że mało kto lubi spędzać długie godziny na dokładaniu węgla. Z tego powodu najlepszym wyborem będą podajnik ślimakowy do pieca na ekogroszek lub też trochę rzadziej wybierane kotły co z podajnikiem tłokowym.

dajnikiem wybrać? Najlepszy kocioł powinien być dopasowany do Twoich indywidualnych potrzeb, ale zakładamy, że mało kto lubi spędzać długie godziny na dokładaniu węgla. Z tego powodu najlepszym wyborem będą podajnik ślimakowy do pieca na ekogroszek lub też trochę rzadziej wybierane kotły co z podajnikiem tłokowym.

Podajnik ślimakowy to wygoda i komfort dla Ciebie ze względu na bezproblemową obsługę. Zastanawiasz się, jak palić w piecu z podajnikiem ślimakowym? Przede wszystkim podajnik ślimakowy do pieca transportuje węgiel do paleniska, gdzie spala się tylko taka ilość, jaka jest potrzebna do ogrzania domu do odpowiedniej temperatury. Kocioł może pracować bez przerwy przez cały okres grzewczy. Jeszcze zastanawiasz się, jaki piec z podajnikiem wybrać? Podajemy więcej powodów. Nie musisz spędzać długich godzin w kotłowni, przy zastosowaniu dobrego jakościowo ekogroszku wystarczy dwa razy w tygodniu usnąć popiół i raz na kilka dni, średnio od 3 do 7 napełnić zasobnik. Tylko tyle wystarczy, aby ogrzać cały dom. Dzięki ekogroszkowi w workach jest to o tyle wygodne, że łatwo wsypujemy węgiel nie zawracając sobie głowy sprzątaniem.

Jeżeli zastanawiasz się, jaki kocioł na ekogroszek wybrać, szczególną uwagę zwróćmy na bezpieczeństwo! Każde urządzenie, także piece z podajnikiem tłokowym, powinno posiadać atesty. Dzięki temu mamy gwarancję, że maszyny są bezpieczne dla nas i naszego dobytku. Dbajmy również o dobre paliwo do naszych pieców i kotłów, a będą służyć nam długo i dostarczać dużą dawkę ciepła każdego dnia.

Jaką moc kotła wybrać?

Wybierając kotły musimy zadać sobie podstawowe pytanie: czy chcemy ogrzać tylko dom, czy również przygotować wodę? Zależnie od roli jaką ma spełniać musimy ocenić moc, która będzie potrzebna do ogrzania budynku.

Ustalając moc pomyślmy o temperaturze w najmroźniejsze zimowe dni i noce. Kocioł musi dostarczyć ilość ciepła równą jego starcie do otoczenia. Myśląc o najzimniejszych porach roku unikniemy nieprzyjemnego chłodu poranka, kiedy wstajemy z łóżka. Straty ciepła powinniśmy znaleźć w dokumentacji budynku. Jeżeli nie mamy takich danych możemy sami obliczyć z drobną pomocą programu komputerowego lub za pomocą metody szacunkowej.

Czy mogę palić ekogroszkiem w kominku?
Ekogroszek nadaje się do paleniu w kominku, ale trzeba pamiętać o jednej bardzo ważnej zasadzie. Nie możemy jednorazowo wsypać zbyt dużo opału, ponieważ za wysoka temperatura może spowodować pęknięcie szyby lub rozszczelnienie kasety. Dobrze dobrana porcja węgla nie spowoduje żadnych problemów, w końcu Anglicy, Irlandczycy czy mieszkańcy krajów skandynawskich używają oprócz drewna, właśnie węgla.

Jesteś zainteresowany ekogroszkiem?

Sprawdź naszą ofertę dla poszczególnych miast:
Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Gorzów Wielkopolski, Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Toruń, Warszawa, Wrocław, Zielona Góra.