Oszczędności z ogrzewania

Czy ekogroszek to tanie ogrzewanie?
Ekogroszek zyskał popularność dzięki swoim dwóm podstawowym właściwością ekonomicznym i ekologicznym. Ogrzewanie ekogroszkiem jest dwukrotnie tańsze niż ogrzewanie gazem ziemnym, a aż czterokrotnie drożej niż ekogroszkiem wychodzi wykorzystywanie oleju opałowego.

Gaz jest w czołówce najwyższych kosztów ogrzewania domu. Zaletą ogrzewania gazem jest wygoda dostarczania go naszych domów oraz ekologiczność. Porównując jednak koszty, decydując się na ekogroszek jesteśmy w stanie zaoszczędzić nawet 50% w porównaniu do ogrzewania gazem. Przy wyborze dobrego jakościowo ekogroszku o wskazanych parametrach nasze zaangażowanie jest w gruncie rzeczy niewielkie. Kotły z podajnikiem automatycznie pobierają węgiel z zasobnika. Latem wystarczą 3-4 worki na miesiąc, aby ogrzać wodę. Super opał posiada wysoką kaloryczność i jest wygodny w użytkowaniu. Jest jednym z najtańszych źródeł energii obok kulek miarowych, peletu czy węgla kamiennego. Ogrzewanie ekogroszkiem jednym słowem się opłaca.

 

Czy można zamienić ekogroszek na coś innego?
W okresie zimowym nie myślimy o oszczędzaniu, ale dbamy o odpowiednie ciepło, jednak latem możemy pomyśleć o obniżeniu kosztów. Jednak należy to robić z głową, ponieważ nie wszystkie paliwa stałe są odpowiednie do pieców retortowych. Węgiel orzech posiada zbyt dużą granulacje, co może uszkodzić podajnik. Pelet powoduje, że kotły nie mogą osiągnąć odpowiednich warunków spalania. Wyjściem mogą być kulki miałowe, których kaloryczność jest prawie o połowę niższa, ale można ich używać, kiedy temperatura nie spada poniżej 5 stopni Celsjusza. Można wymieszać kulki miałowe z ekogroszkiem, ale należy zwrócić uwagę na zalecenia producenta pieca. Musimy brać pod uwagę, że jeżeli źle będziemy karmić nasze urządzenie, może odwdzięczyć się słabym ogrzewaniem.

 

Kiedy najlepiej kupić ekogroszek?
O zakupie węgla warto pomyśleć w okresie letnim. Dlaczego? Z dwóch powodów latem opał ma mniejszą zawartość wilgoci niż jesienią i zimną, kiedy warunki atmosferyczne wpływają na zawartość wody w węglu. Kolejny powód to cena, która latem może być niższa, tak się działo w ubiegłych latach. Duże zapotrzebowanie na dobrej jakości ekogroszek jednak sprawia, że ceny nie podlegają już takim wahaniom jak dawniej. Ze względu na jakość i cenę dobrze zaopatrzyć się w ekogroszek wcześniej niż w okresie grzewczym. W branży węglowej sezon zaczyna się w maju.

 

Związki ekogroszku i ekologii
Ekogroszek zaliczany jest obecnie do jednych z najbardziej ekologicznych metod otrzymywania energii cieplnej, więc swój przedrostek „Eko” posiada nie bez przyczyny. Często określa się go „paliwem XXI wieku”. Zawdzięcza to najważniejszym czynnikom procesu produkcji i sposobie spalania, które są przyjazne dla środowiska. Spełnia rygorystyczne normy Unijne.

Siarka emitowana do atmosfery szkodzi ekologii, ekogroszek dzięki swoim właściwością ma bardzo niską zawartość tego pierwiastka. Opał dodatkowo spalany jest w specjalnych piecach z podajnikiem, przez co emituje znacznie mniejszą ilość gazów cieplarnianych niż piece rusztowe. Kotły z podajnikiem tłokowym również są ekologiczne. Spalanie w tych kotłach jest niemal bezdymne. Emisja gazów do atmosfery jest nawet niższa od rygorystycznych norm! Redukcja emisji dwutlenku węgla CO2 wynosi 25%, CO – 97%  i pyłów o prawie 92% w stosunku do pieców rusztowych. Surowiec, z którego powstaje ekogroszek pochodzi wyłącznie z wyselekcjonowanych partii węgla. Płukany i przesiewany zostaje wzbogacony, dzięki czemu ma wysoką wartość opałową. Zmniejsza się jego zużycie i potrzebujemy mniej kilogramów ekogroszku niż innych materiałów opałowych, czyli mniej zanieczyszczamy środowisko. Ekologiczne ogrzewanie sprawia, że dbamy o przyszłość naszych dzieci, które będą oddychać świeżym powietrzem.

 

Zobacz także:

Ekogroszek i jego sekrety
Wszystko co trzeba widzieć o kotłach
Oszczędności z ogrzewania
Dla dociekliwych