Ekogroszek i jego sekrety

Czym jest ekogroszek?
Podstawowe pytanie, ale jakże istotne, dlatego też wyjaśniamy. Ekogroszek jest paliwem stałym, który pochodzi z węgla kamiennego lub brunatnego. Otrzymywanie ekogroszku polega na kruszeniu węgla i przesiewaniu go przez specjalne sita. Dzięki temu powstają ziarna od 5 mm do 25 mm. Następnie ekogroszek jest płukany. Pozbawia się go miału. Wytwarzany z wysokokalorycznego węgla ma niską zdolność spiekania, ma również niską zawartość siarki.
Dobry ekogroszek?
Przejdźmy do konkretów. Bezpieczne ogrzewanie domu powinno wiązać się z dostosowanie ekogroszku do pieców i kotłów. Producenci kotłów podają parametry, które pozwalają na spokojne użytkowanie i konserwacje, po wieloletnich doświadczeniach selekcjonujemy i dostarczamy produkty o najlepszych z możliwych parametrów.

  • Wartość opałowa powyżej 24 000 KJ/kg
  • Granulacja od 5 do25 mm
  • Zdolność spiekania Rogi RI poniżej 20
  • Zawartość popiołu poniżej 10 %
  • Zawartość siarki, im mniej tym lepiej, maksymalnie 1 %
  • Wilgotność poniżej 10 %

 

Jaki zatem wybrać ekogroszek?
Wybierając ekogroszek Super opał możemy być spokojni o ogrzewanie w naszym domu. Wystarczy dopasować produkt do indywidualnych potrzeb. Możesz wybrać opał o wysokiej kaloryczności. Im wyższa kaloryczność tym kocioł zużywa mniej paliwa. W tym procesie wystąpi proces spiekania popiołu, czyli fachowo mówiąc szkalowania. Wybierając ekogroszek o niższej kaloryczności niż 25 000 KJ/ kg wypalał się będzie pył i nie powodował spiekania. Zużycie węgla będzie za to większe.
Co z tą wilgocią?
Pytanie, które zadaje sobie wiele osób. Mokry ekogroszek może spędzać sen z powiek, ponieważ powoduję rdzę w podajniku pieca oraz korozję ślimaka i zepsucie innych elementów narażonych na rdzewienie. Odparowywanie wody zawartej w węglu zwiększy również zużycie opału. Skąd w węglu woda? Otóż węgiel kamienny jest płukany w celu pozbycia się zanieczyszczeń. W okresie ciepłym węgiel wysycha, zaś w porze deszczowej i zimowej jest wilgotny. Ekogroszek można wysuszyć, ale nie jest to konieczne, kiedy mamy do czynienia z dobrym surowcem. Wybierając sprawdzonych dostawców węgiel jest suchy i płaci się za rzeczywistą wagę opału.
Luzem czy w workach?
Trudny wybór, z jednej strony węgiel luzem jest tańszy, a z drugiej strony wiele osób woli wygodę i komfort, jaki daje opał w workach. Ekogroszek pakowany jest po 25 kg przez specjalne maszyny, które posiadają atesty. Jest również specjalnie rozdrabniany, dlatego mamy pewność, że granulacja wynosi od 5 do 25 mm. Równie ważne jest składowania. Wybierając węgiel luzem trzeba pamiętać, że musi być on przechowywany w odpowiednich warunkach! Składowanie węgla luzem wpływa na jego kaloryczność, ponieważ ekogroszek pod gołym niebem wietrzeje, przez co traci wartość opałową!

Zwietrzały surowiec sprawia, że podczas spalania wytwarza się więcej popiołu, w rezultacie zagraża instalacji grzewczej. Zaledwie dwa miesiące przechowywania węgla w nieodpowiednich warunkach wystarczą, żeby spadek wartości energetycznej osiągnął nawet 30%! Zapakowany w szczelne plastikowe worki ekogroszek zachowuje swoją wewnętrzną wilgotność i wartość opałową. Węgiel luzem dobrze przechowywany tzn. w zamkniętym obiekcie jest równie bezpiecznym i pewnym towarem.  Firmy, które są rzetelne zawsze przechowują opał w specjalnie przygotowanych magazynach, a żeby Klient miał pewność wagi, ważą towar przy nim.

Wybór więc zależy od indywidualnych preferencji. Należy jednak pamiętać, przed wyborem węgla luzem o potwierdzeniu jak jest przechowywany, ponieważ nie wszystkie firmy prowadzą politykę Super opału
Zobacz także:

Ekogroszek i jego sekrety
Wszystko co trzeba widzieć o kotłach
Oszczędności z ogrzewania
Dla dociekliwych