Ekogroszek i jego sekrety

Co to jest ekogroszek?

Podstawowe pytanie, czyli ekogroszek co to jest, stawia sobie wiele osób, dlatego też wyjaśniamy. Ekogroszek jest paliwem stałym, który pochodzi z węgla kamiennego lub brunatnego. Otrzymywanie ekogroszku polega na kruszeniu węgla i przesiewaniu go przez specjalne sita. Dzięki temu powstają ziarna od 5 mm do 25 mm. Następnie ekogroszek jest płukany. Pozbawia się go miału. Używany do produkcji ekogroszku węgiel kaloryczność musi mieć bardzo wysoką, ponieważ odznacza się wtedy niską zdolność spiekania, ma również niską zawartość siarki. Dostępny jest ekogroszek polski lub ekogroszek kolumbijski.

Dowiedz się, jaki ekogroszek jest najlepszy

Przejdźmy do konkretów. Bezpieczne ogrzewanie domu powinno wiązać się z dostosowanie ekogroszku do pieców i kotłów. Producenci kotłów podają parametry, które pozwalają na spokojne użytkowanie i konserwacje, po wieloletnich doświadczeniach selekcjonujemy i dostarczamy produkty o najlepszych z możliwych parametrów. Trzeba jednak pamiętać, że nawet dobry piec c.o. na wszystko nie będzie działał sprawnie, jeżeli nie będzie stosowany najlepszy ekogroszek.

  • Wartość opałowa ekogroszku powyżej 24 000 KJ/kg
  • Granulacja od 5 do25 mm
  • Zdolność spiekania Rogi RI poniżej 20
  • Zawartość popiołu poniżej 10 %
  • Zawartość siarki, im mniej tym lepiej, maksymalnie 1 %
  • Wilgotność poniżej 10 %

Wpisując w wyszukiwarkę hasła: kaloryczność węgla tabela lub kaloryczność ekogroszku tabela otrzymasz jeszcze bardziej szczegółowe dane niż powyżej.

Jaki zatem wybrać ekogroszek?

Wybierając ekogroszek Super opał możemy być spokojni o ogrzewanie w naszym domu. Wystarczy dopasować produkt do indywidualnych potrzeb. Przede wszystkim sprawdź, jaką ekogroszek kaloryczność posiada. Im kaloryczność ekogroszku będzie wyższa, tym zużycie ekogroszku będzie mniejsze. W tym procesie wystąpi proces spiekania popiołu, czyli fachowo mówiąc szkalowania. Wybierając mniejszą niż 25 000 KJ/ kg kaloryczność węgla wypalał się będzie pył i nie powodował spiekania. Zużycie węgla będzie za to większe.

Co z tą wilgocią?

Pytanie, które zadaje sobie wiele osób. Mokry ekogroszek może spędzać sen z powiek, ponieważ powoduję rdzę w podajniku pieca oraz korozję ślimaka i zepsucie innych elementów narażonych na rdzewienie. Odparowywanie wody zawartej w węglu zwiększy również zużycie opału. Skąd w węglu woda? Otóż węgiel kamienny jest płukany w celu pozbycia się zanieczyszczeń. W okresie ciepłym węgiel wysycha, zaś w porze deszczowej i zimowej jest wilgotny. Ekogroszek można wysuszyć, ale nie jest to konieczne, kiedy mamy do czynienia z dobrym surowcem. Wybierając sprawdzonych dostawców węgiel jest suchy i płaci się za rzeczywistą wagę opału.

Luzem czy w workach?

Trudny wybór, z jednej strony węgiel luzem jest tańszy, a z drugiej strony wiele osób woli wygodę i komfort, jaki daje opał w workach. Ekogroszek pakowany jest po 25 kg przez specjalne maszyny, które posiadają atesty. Jest również specjalnie rozdrabniany, dlatego mamy pewność, że granulacja wynosi od 5 do 25 mm. Równie ważne jest składowania. Wybierając węgiel luzem trzeba pamiętać, że musi być on przechowywany w odpowiednich warunkach! Trzeba również pamiętać, że kaloryczność węgla kamiennego zależna jest także od sposobu jego przechowywania, ponieważ ekogroszek pod gołym niebem wietrzeje, przez co wartość opałowa węgla kamiennego spada!

Zwietrzały surowiec sprawia, że podczas spalania wytwarza się więcej popiołu, w rezultacie zagraża instalacji grzewczej. Zaledwie dwa miesiące przechowywania węgla w nieodpowiednich warunkach wystarczą, żeby wartość opałowa węgla osiągnęła nawet 30%! Zapakowany w szczelne plastikowe worki ekogroszek zachowuje swoją wewnętrzną wilgotność i wartość opałową. Węgiel luzem dobrze przechowywany tzn. w zamkniętym obiekcie jest równie bezpiecznym i pewnym towarem.  Firmy, które są rzetelne zawsze przechowują opał w specjalnie przygotowanych magazynach, a żeby Klient miał pewność wagi, ważą towar przy nim.

Wybór więc zależy od indywidualnych preferencji. Należy jednak pamiętać, przed wyborem węgla luzem o potwierdzeniu jak jest przechowywany, ponieważ nie wszystkie firmy prowadzą politykę Super opału, a tym samym węgiel kamienny kaloryczność może mieć różną.