Dla dociekliwych

Miękki ekogroszek cóż to takiego?
Ekogroszek miękki pochodzi od węgla, który ulega kruszeniu przy działaniu określonej siły, stąd też jego nazwa. Jego zaletą jest zerowy współczynnik RI, czyli Rogi, który zapewnia spalanie bez spieków. Miękki ekogroszek to opał, który nie powoduje zrywania zawleczek zabezpieczających kotły z podajnikiem ślimakowym i tłokowym. Dzięki temu nie wpływa na zbytnie ścieranie elementów podajnika. Jeżeli miękki ekogroszek najlepiej odpowiada Twoim potrzebom wybierz Ekogroszek Ledvice.

 

Ciepło spalania a wartość opałowa
Dla dociekliwych mamy jeszcze dwa ważne terminy dotyczące ogrzewania w Twoim domu. Ciepło spalania (Ho) i wartość opałowa (Hu) są wskaźnikami technicznymi wszystkich paliw.

Podczas procesu wydziela się właśnie ciepło spalania. Wartość spalania to energia kondensacji pary wodnej, która jest produktem spalania i nie jest uwalniania do otoczenia. Wyznaczając ciepło spalania, zakładamy idealne warunki, czyli całkowite spalenie opału. Wartość opałowa zaś nie uwzględnia kondensacji pary wodnej i spalin, które wydzielają się podczas całkowitego spalania. Oznacza to, że ciepło spalania jest wyższe niż wartość opałowa. Im większa różnica między nimi, tym więcej ciepła uzyskamy ze skraplania pary wodnej. Zwyczajne kotły grzewcze polegają wyłącznie na wartości opałowej zaś kotły kondensacyjne wykorzystują cała energię, powstająca podczas spalania. Dlatego nie trzeba się dziwić, kiedy spotkamy się ze współczynnikiem przekraczającym 100%.
Polecamy zwrócić baczną uwagę, która wartość jest podana w zestawieniach. Jeżeli podane są dwie wartości, dowiedzcie się, jaką temperaturę będą mieć spaliny. Jeżeli mniej niż 100 stopni Celsjusza, obowiązuje ciepło spalania. Wyższa temperatura oznacza, że musimy skorzystać z wartości opałowej.
Zobacz także:

Ekogroszek i jego sekrety
Wszystko co trzeba widzieć o kotłach
Oszczędności z ogrzewania
Dla dociekliwych