Wszystko co trzeba wiedzieć o kotłach

Jaki jest dobry piec na ekogroszek?

Ekogroszek jest uniwersalnym produktem, nadaje się do wszystkich urządzeń grzewczych, które są przeznaczone do spalania paliw stałych. Sprawdzi się przede wszystkim, jeżeli masz piec z podajnikiem tłokowym czy ślimakowym.

Warto zwrócić uwagę, jaki piec na ekogroszek polecają producenci, jakie parametry podają oraz czy polecają podajnik tłokowy czy ślimakowy. Producenci są odpowiedzialni za serwisowanie sprzętu, więc wiedzą jak ważne jest, co do swoich pieców i kotłów wkładamy. Opał jest paliwem, które daje ciepło, dlatego najlepiej wybrać surowiec o najlepszej jakości mając pewność o bezpieczeństwo nie tylko sprzętu, ale swojej rodziny!

Piece i kotły to nie to samo?
W nazwie często stosuje się je zamiennie, choć różnią się od siebie sposobem wytwarzania energii. Przede wszystkim piec na wszystko z podajnikiem produkuje energię tylko w miejscu, w jakim się znajduje. Kotły zaś wytwarzają ciepło, którym można ogrzewać inne pomieszczenia. Pamiętajmy, że piec co z podajnikiem tłokowym, jak i każdy inny tego typu model jest niezależnym źródłem ciepła.

Praca pieca polega na dostarczaniu energii poprzez promieniowanie i konwekcję. Dla ciekawskich tłumaczymy na czym polegają zagadkowe fizyczne terminy. Przedmioty posiadają własne ciepło i wytwarzają promieniowanie termiczne, kiedy ich temperatura jest wyższa zeru. Jeżeli siedzisz teraz przy komputerze i dotkniesz biurka przekonasz się, że nawet ono posiada własne ciepło. Wydzielanie ciepła polega na unoszeniu się fal, które przenikają przez powietrze, ale prawie go nie nagrzewają. Falę ciepła pochłaniają i zamieniają w energie dopiero przechodząc przez inne przedmioty, które uwalniają ciepło z powrotem do otoczenia.

Drugim sposobem jest konwekcja, która polega na poruszaniu się cząsteczek materii. Ciepłe prądy powietrza wytwarza piec lub kominek, przez co temperatura wzrasta. Działania fizyczne powodują, że ciepło unosi się do góry, a zimne spychane jest ku dołowi.

Kotły wytwarzają ciepło poprzez połączenie z instalacją grzewczą, ale to kocioł jest mózgiem całej operacji ogrzewania domu. Paliwo stałe, gazowe czy ciekłe przekształca się w energię cieplną, nagrzewając tzw. nośniki ciepła jak powietrze, woda czy para wodna. Właśnie nośniki są odpowiedzialne za przenoszenie energii przez instalację, na przykład grzejników i sprawiają, że w naszym domu wzrasta temperatura.

Jaki jest najlepszy piec na ekogroszek?

Zastanawiasz się, jaki piec na ekogroszek z pdajnikiem wybrać? Najlepszy kocioł powinien być dopasowany do Twoich indywidualnych potrzeb, ale zakładamy, że mało kto lubi spędzać długie godziny na dokładaniu węgla. Z tego powodu najlepszym wyborem będą podajnik ślimakowy do pieca na ekogroszek lub też trochę rzadziej wybierane kotły co z podajnikiem tłokowym.

dajnikiem wybrać? Najlepszy kocioł powinien być dopasowany do Twoich indywidualnych potrzeb, ale zakładamy, że mało kto lubi spędzać długie godziny na dokładaniu węgla. Z tego powodu najlepszym wyborem będą podajnik ślimakowy do pieca na ekogroszek lub też trochę rzadziej wybierane kotły co z podajnikiem tłokowym.

Podajnik ślimakowy to wygoda i komfort dla Ciebie ze względu na bezproblemową obsługę. Zastanawiasz się, jak palić w piecu z podajnikiem ślimakowym? Przede wszystkim podajnik ślimakowy do pieca transportuje węgiel do paleniska, gdzie spala się tylko taka ilość, jaka jest potrzebna do ogrzania domu do odpowiedniej temperatury. Kocioł może pracować bez przerwy przez cały okres grzewczy. Jeszcze zastanawiasz się, jaki piec z podajnikiem wybrać? Podajemy więcej powodów. Nie musisz spędzać długich godzin w kotłowni, przy zastosowaniu dobrego jakościowo ekogroszku wystarczy dwa razy w tygodniu usnąć popiół i raz na kilka dni, średnio od 3 do 7 napełnić zasobnik. Tylko tyle wystarczy, aby ogrzać cały dom. Dzięki ekogroszkowi w workach jest to o tyle wygodne, że łatwo wsypujemy węgiel nie zawracając sobie głowy sprzątaniem.

Jeżeli zastanawiasz się, jaki kocioł na ekogroszek wybrać, szczególną uwagę zwróćmy na bezpieczeństwo! Każde urządzenie, także piece z podajnikiem tłokowym, powinno posiadać atesty. Dzięki temu mamy gwarancję, że maszyny są bezpieczne dla nas i naszego dobytku. Dbajmy również o dobre paliwo do naszych pieców i kotłów, a będą służyć nam długo i dostarczać dużą dawkę ciepła każdego dnia.

Jaką moc kotła wybrać?

Wybierając kotły musimy zadać sobie podstawowe pytanie: czy chcemy ogrzać tylko dom, czy również przygotować wodę? Zależnie od roli jaką ma spełniać musimy ocenić moc, która będzie potrzebna do ogrzania budynku.

Ustalając moc pomyślmy o temperaturze w najmroźniejsze zimowe dni i noce. Kocioł musi dostarczyć ilość ciepła równą jego starcie do otoczenia. Myśląc o najzimniejszych porach roku unikniemy nieprzyjemnego chłodu poranka, kiedy wstajemy z łóżka. Straty ciepła powinniśmy znaleźć w dokumentacji budynku. Jeżeli nie mamy takich danych możemy sami obliczyć z drobną pomocą programu komputerowego lub za pomocą metody szacunkowej.

Czy mogę palić ekogroszkiem w kominku?
Ekogroszek nadaje się do paleniu w kominku, ale trzeba pamiętać o jednej bardzo ważnej zasadzie. Nie możemy jednorazowo wsypać zbyt dużo opału, ponieważ za wysoka temperatura może spowodować pęknięcie szyby lub rozszczelnienie kasety. Dobrze dobrana porcja węgla nie spowoduje żadnych problemów, w końcu Anglicy, Irlandczycy czy mieszkańcy krajów skandynawskich używają oprócz drewna, właśnie węgla.

Ekogroszek i jego sekrety

Co to jest ekogroszek?

Podstawowe pytanie, czyli ekogroszek co to jest, stawia sobie wiele osób, dlatego też wyjaśniamy. Ekogroszek jest paliwem stałym, który pochodzi z węgla kamiennego lub brunatnego. Otrzymywanie ekogroszku polega na kruszeniu węgla i przesiewaniu go przez specjalne sita. Dzięki temu powstają ziarna od 5 mm do 25 mm. Następnie ekogroszek jest płukany. Pozbawia się go miału. Używany do produkcji ekogroszku węgiel kaloryczność musi mieć bardzo wysoką, ponieważ odznacza się wtedy niską zdolność spiekania, ma również niską zawartość siarki. Dostępny jest ekogroszek polski lub ekogroszek kolumbijski.

Dowiedz się, jaki ekogroszek jest najlepszy

Przejdźmy do konkretów. Bezpieczne ogrzewanie domu powinno wiązać się z dostosowanie ekogroszku do pieców i kotłów. Producenci kotłów podają parametry, które pozwalają na spokojne użytkowanie i konserwacje, po wieloletnich doświadczeniach selekcjonujemy i dostarczamy produkty o najlepszych z możliwych parametrów. Trzeba jednak pamiętać, że nawet dobry piec c.o. na wszystko nie będzie działał sprawnie, jeżeli nie będzie stosowany najlepszy ekogroszek.

 • Wartość opałowa ekogroszku powyżej 24 000 KJ/kg
 • Granulacja od 5 do25 mm
 • Zdolność spiekania Rogi RI poniżej 20
 • Zawartość popiołu poniżej 10 %
 • Zawartość siarki, im mniej tym lepiej, maksymalnie 1 %
 • Wilgotność poniżej 10 %

Wpisując w wyszukiwarkę hasła: kaloryczność węgla tabela lub kaloryczność ekogroszku tabela otrzymasz jeszcze bardziej szczegółowe dane niż powyżej.

Jaki zatem wybrać ekogroszek?

Wybierając ekogroszek Super opał możemy być spokojni o ogrzewanie w naszym domu. Wystarczy dopasować produkt do indywidualnych potrzeb. Przede wszystkim sprawdź, jaką ekogroszek kaloryczność posiada. Im kaloryczność ekogroszku będzie wyższa, tym zużycie ekogroszku będzie mniejsze. W tym procesie wystąpi proces spiekania popiołu, czyli fachowo mówiąc szkalowania. Wybierając mniejszą niż 25 000 KJ/ kg kaloryczność węgla wypalał się będzie pył i nie powodował spiekania. Zużycie węgla będzie za to większe.

Co z tą wilgocią?

Pytanie, które zadaje sobie wiele osób. Mokry ekogroszek może spędzać sen z powiek, ponieważ powoduję rdzę w podajniku pieca oraz korozję ślimaka i zepsucie innych elementów narażonych na rdzewienie. Odparowywanie wody zawartej w węglu zwiększy również zużycie opału. Skąd w węglu woda? Otóż węgiel kamienny jest płukany w celu pozbycia się zanieczyszczeń. W okresie ciepłym węgiel wysycha, zaś w porze deszczowej i zimowej jest wilgotny. Ekogroszek można wysuszyć, ale nie jest to konieczne, kiedy mamy do czynienia z dobrym surowcem. Wybierając sprawdzonych dostawców węgiel jest suchy i płaci się za rzeczywistą wagę opału.

Luzem czy w workach?

Trudny wybór, z jednej strony węgiel luzem jest tańszy, a z drugiej strony wiele osób woli wygodę i komfort, jaki daje opał w workach. Ekogroszek pakowany jest po 25 kg przez specjalne maszyny, które posiadają atesty. Jest również specjalnie rozdrabniany, dlatego mamy pewność, że granulacja wynosi od 5 do 25 mm. Równie ważne jest składowania. Wybierając węgiel luzem trzeba pamiętać, że musi być on przechowywany w odpowiednich warunkach! Trzeba również pamiętać, że kaloryczność węgla kamiennego zależna jest także od sposobu jego przechowywania, ponieważ ekogroszek pod gołym niebem wietrzeje, przez co wartość opałowa węgla kamiennego spada!

Zwietrzały surowiec sprawia, że podczas spalania wytwarza się więcej popiołu, w rezultacie zagraża instalacji grzewczej. Zaledwie dwa miesiące przechowywania węgla w nieodpowiednich warunkach wystarczą, żeby wartość opałowa węgla osiągnęła nawet 30%! Zapakowany w szczelne plastikowe worki ekogroszek zachowuje swoją wewnętrzną wilgotność i wartość opałową. Węgiel luzem dobrze przechowywany tzn. w zamkniętym obiekcie jest równie bezpiecznym i pewnym towarem.  Firmy, które są rzetelne zawsze przechowują opał w specjalnie przygotowanych magazynach, a żeby Klient miał pewność wagi, ważą towar przy nim.

Wybór więc zależy od indywidualnych preferencji. Należy jednak pamiętać, przed wyborem węgla luzem o potwierdzeniu jak jest przechowywany, ponieważ nie wszystkie firmy prowadzą politykę Super opału, a tym samym węgiel kamienny kaloryczność może mieć różną.

Dla dociekliwych

Miękki ekogroszek cóż to takiego?
Ekogroszek miękki pochodzi od węgla, który ulega kruszeniu przy działaniu określonej siły, stąd też jego nazwa. Jego zaletą jest zerowy współczynnik RI, czyli Rogi, który zapewnia spalanie bez spieków. Miękki ekogroszek to opał, który nie powoduje zrywania zawleczek zabezpieczających kotły z podajnikiem ślimakowym i tłokowym. Dzięki temu nie wpływa na zbytnie ścieranie elementów podajnika. Jeżeli miękki ekogroszek najlepiej odpowiada Twoim potrzebom wybierz Ekogroszek Ledvice.

 

Ciepło spalania a wartość opałowa
Dla dociekliwych mamy jeszcze dwa ważne terminy dotyczące ogrzewania w Twoim domu. Ciepło spalania (Ho) i wartość opałowa (Hu) są wskaźnikami technicznymi wszystkich paliw.

Podczas procesu wydziela się właśnie ciepło spalania. Wartość spalania to energia kondensacji pary wodnej, która jest produktem spalania i nie jest uwalniania do otoczenia. Wyznaczając ciepło spalania, zakładamy idealne warunki, czyli całkowite spalenie opału. Wartość opałowa zaś nie uwzględnia kondensacji pary wodnej i spalin, które wydzielają się podczas całkowitego spalania. Oznacza to, że ciepło spalania jest wyższe niż wartość opałowa. Im większa różnica między nimi, tym więcej ciepła uzyskamy ze skraplania pary wodnej. Zwyczajne kotły grzewcze polegają wyłącznie na wartości opałowej zaś kotły kondensacyjne wykorzystują cała energię, powstająca podczas spalania. Dlatego nie trzeba się dziwić, kiedy spotkamy się ze współczynnikiem przekraczającym 100%.
Polecamy zwrócić baczną uwagę, która wartość jest podana w zestawieniach. Jeżeli podane są dwie wartości, dowiedzcie się, jaką temperaturę będą mieć spaliny. Jeżeli mniej niż 100 stopni Celsjusza, obowiązuje ciepło spalania. Wyższa temperatura oznacza, że musimy skorzystać z wartości opałowej.
Zobacz także:

Ekogroszek i jego sekrety
Wszystko co trzeba widzieć o kotłach
Oszczędności z ogrzewania
Dla dociekliwych

Oszczędności z ogrzewania

Czy ekogroszek to tanie ogrzewanie?
Ekogroszek zyskał popularność dzięki swoim dwóm podstawowym właściwością ekonomicznym i ekologicznym. Ogrzewanie ekogroszkiem jest dwukrotnie tańsze niż ogrzewanie gazem ziemnym, a aż czterokrotnie drożej niż ekogroszkiem wychodzi wykorzystywanie oleju opałowego.

Gaz jest w czołówce najwyższych kosztów ogrzewania domu. Zaletą ogrzewania gazem jest wygoda dostarczania go naszych domów oraz ekologiczność. Porównując jednak koszty, decydując się na ekogroszek jesteśmy w stanie zaoszczędzić nawet 50% w porównaniu do ogrzewania gazem. Przy wyborze dobrego jakościowo ekogroszku o wskazanych parametrach nasze zaangażowanie jest w gruncie rzeczy niewielkie. Kotły z podajnikiem automatycznie pobierają węgiel z zasobnika. Latem wystarczą 3-4 worki na miesiąc, aby ogrzać wodę. Super opał posiada wysoką kaloryczność i jest wygodny w użytkowaniu. Jest jednym z najtańszych źródeł energii obok kulek miarowych, peletu czy węgla kamiennego. Ogrzewanie ekogroszkiem jednym słowem się opłaca.

 

Czy można zamienić ekogroszek na coś innego?
W okresie zimowym nie myślimy o oszczędzaniu, ale dbamy o odpowiednie ciepło, jednak latem możemy pomyśleć o obniżeniu kosztów. Jednak należy to robić z głową, ponieważ nie wszystkie paliwa stałe są odpowiednie do pieców retortowych. Węgiel orzech posiada zbyt dużą granulacje, co może uszkodzić podajnik. Pelet powoduje, że kotły nie mogą osiągnąć odpowiednich warunków spalania. Wyjściem mogą być kulki miałowe, których kaloryczność jest prawie o połowę niższa, ale można ich używać, kiedy temperatura nie spada poniżej 5 stopni Celsjusza. Można wymieszać kulki miałowe z ekogroszkiem, ale należy zwrócić uwagę na zalecenia producenta pieca. Musimy brać pod uwagę, że jeżeli źle będziemy karmić nasze urządzenie, może odwdzięczyć się słabym ogrzewaniem.

 

Kiedy najlepiej kupić ekogroszek?
O zakupie węgla warto pomyśleć w okresie letnim. Dlaczego? Z dwóch powodów latem opał ma mniejszą zawartość wilgoci niż jesienią i zimną, kiedy warunki atmosferyczne wpływają na zawartość wody w węglu. Kolejny powód to cena, która latem może być niższa, tak się działo w ubiegłych latach. Duże zapotrzebowanie na dobrej jakości ekogroszek jednak sprawia, że ceny nie podlegają już takim wahaniom jak dawniej. Ze względu na jakość i cenę dobrze zaopatrzyć się w ekogroszek wcześniej niż w okresie grzewczym. W branży węglowej sezon zaczyna się w maju.

 

Związki ekogroszku i ekologii
Ekogroszek zaliczany jest obecnie do jednych z najbardziej ekologicznych metod otrzymywania energii cieplnej, więc swój przedrostek „Eko” posiada nie bez przyczyny. Często określa się go „paliwem XXI wieku”. Zawdzięcza to najważniejszym czynnikom procesu produkcji i sposobie spalania, które są przyjazne dla środowiska. Spełnia rygorystyczne normy Unijne.

Siarka emitowana do atmosfery szkodzi ekologii, ekogroszek dzięki swoim właściwością ma bardzo niską zawartość tego pierwiastka. Opał dodatkowo spalany jest w specjalnych piecach z podajnikiem, przez co emituje znacznie mniejszą ilość gazów cieplarnianych niż piece rusztowe. Kotły z podajnikiem tłokowym również są ekologiczne. Spalanie w tych kotłach jest niemal bezdymne. Emisja gazów do atmosfery jest nawet niższa od rygorystycznych norm! Redukcja emisji dwutlenku węgla CO2 wynosi 25%, CO – 97%  i pyłów o prawie 92% w stosunku do pieców rusztowych. Surowiec, z którego powstaje ekogroszek pochodzi wyłącznie z wyselekcjonowanych partii węgla. Płukany i przesiewany zostaje wzbogacony, dzięki czemu ma wysoką wartość opałową. Zmniejsza się jego zużycie i potrzebujemy mniej kilogramów ekogroszku niż innych materiałów opałowych, czyli mniej zanieczyszczamy środowisko. Ekologiczne ogrzewanie sprawia, że dbamy o przyszłość naszych dzieci, które będą oddychać świeżym powietrzem.

 

Zobacz także:

Ekogroszek i jego sekrety
Wszystko co trzeba widzieć o kotłach
Oszczędności z ogrzewania
Dla dociekliwych

Wszystko co trzeba wiedzieć o kotłach

Do jakich kotłów wybrać ekogroszek?
Ekogroszek jest uniwersalnym produktem, nadaje się do wszystkich urządzeń grzewczych, które są przeznaczone do spalania paliw stałych. Przeznaczony jest przede wszystkim do kotłów z podajnikiem ślimakowym lub tłokowym (retortowym).

Warto zwrócić uwagę, co polecają producenci kotłów i pieców, jakie parametry podają. Producenci są odpowiedzialni za serwisowanie sprzętu, więc wiedzą jak ważne jest, co do swoich pieców i kotłów wkładamy. Opał jest paliwem, które daje ciepło, dlatego najlepiej wybrać surowiec o najlepszej jakości mając pewność o bezpieczeństwo nie tylko sprzętu, ale swojej rodziny!

 

Piece i kotły to nie to samo?
W nazwie często stosuje się je zamiennie, choć różnią się od siebie sposobem wytwarzania energii. Piec produkuje energię tylko w miejscu, w jakim się znajduje. Kotły zaś wytwarzają ciepło, którym można ogrzewać inne pomieszczenia. Pamiętajmy, że piec jest niezależnym źródłem ciepła.
Praca pieca polega na dostarczaniu energii poprzez promieniowanie i konwekcję. Dla ciekawskich tłumaczymy na czym polegają zagadkowe fizyczne terminy. Przedmioty posiadają własne ciepło i wytwarzają promieniowanie termiczne, kiedy ich temperatura jest wyższa zeru. Jeżeli siedzisz teraz przy komputerze i dotkniesz biurka przekonasz się, że nawet ono posiada własne ciepło. Wydzielanie ciepła polega na unoszeniu się fal, które przenikają przez powietrze, ale prawie go nie nagrzewają. Falę ciepła pochłaniają i zamieniają w energie dopiero przechodząc przez inne przedmioty, które uwalniają ciepło z powrotem do otoczenia.

Drugim sposobem jest konwekcja, która polega na poruszaniu się cząsteczek materii. Ciepłe prądy powietrza wytwarza piec lub kominek, przez co temperatura wzrasta. Działania fizyczne powodują, że ciepło unosi się do góry, a zimne spychane jest ku dołowi.

Kotły wytwarzają ciepło poprzez połączenie z instalacją grzewczą, ale to kocioł jest mózgiem całej operacji ogrzewania domu. Paliwo stałe, gazowe czy ciekłe przekształca się w energię cieplną, nagrzewając tzw. nośniki ciepła jak powietrze, woda czy para wodna. Właśnie nośniki są odpowiedzialne za przenoszenie energii przez instalację, na przykład grzejników i sprawiają, że w naszym domu wzrasta temperatura.

 

Jaki kocioł najlepszy do ekogroszku?
Najlepszy kocioł powinien być dopasowany do Twoich indywidualnych potrzeb, ale zakładamy, że mało kto lubi spędzać długie godziny na dokładaniu węgla. Z tego powodu najlepszym wyborem jest kocioł z podajnikiem ślimakowym (retortowym) lub też trochę rzadziej wybierany z podajnikiem tłokowym.

Podajnik ślimakowy to wygoda i komfort dla Ciebie ze względu na bezproblemową obsługę. Podajnik ślimakowy transportuje węgiel do paleniska, gdzie spala się tylko taka ilość, jaka jest potrzebna do ogrzania domu do odpowiedniej temperatury. Kocioł może pracować bez przerwy przez cały okres grzewczy. Nie musisz spędzać długich godzin w kotłowni, przy zastosowaniu dobrego jakościowo ekogroszku wystarczy dwa razy w tygodniu usnąć popiół i raz na kilka dni, średnio od 3 do 7 napełnić zasobnik. Tylko tyle wystarczy, aby ogrzać cały dom. Dzięki ekogroszkowi w workach jest to o tyle wygodne, że łatwo wsypujemy węgiel nie zawracając sobie głowy sprzątaniem.

Wybierając kotły czy piece szczególną uwagę zwróćmy na bezpieczeństwo! Każde urządzenie powinno posiadać atesty. Dzięki temu mamy gwarancję, że maszyny są bezpieczne dla nas i naszego dobytku. Dbajmy również o dobre paliwo do naszych pieców i kotłów, a będą służyć nam długo i dostarczać dużą dawkę ciepła każdego dnia.

 

Jaką moc kotła wybrać?
Wybierając kotły musimy zadać sobie podstawowe pytanie: czy chcemy ogrzać tylko dom, czy również przygotować wodę? Zależnie od roli jaką ma spełniać musimy ocenić moc, która będzie potrzebna do ogrzania budynku.

Ustalając moc pomyślmy o temperaturze w najmroźniejsze zimowe dni i noce. Kocioł musi dostarczyć ilość ciepła równą jego starcie do otoczenia. Myśląc o najzimniejszych porach roku unikniemy nieprzyjemnego chłodu poranka, kiedy wstajemy z łóżka. Straty ciepła powinniśmy znaleźć w dokumentacji budynku. Jeżeli nie mamy takich danych możemy sami obliczyć z drobną pomocą programu komputerowego lub za pomocą metody szacunkowej.

 

Czy mogę palić ekogroszkiem w kominku?
Ekogroszek nadaje się do paleniu w kominku, ale trzeba pamiętać o jednej bardzo ważnej zasadzie. Nie możemy jednorazowo wsypać zbyt dużo opału, ponieważ za wysoka temperatura może spowodować pęknięcie szyby lub rozszczelnienie kasety. Dobrze dobrana porcja węgla nie spowoduje żadnych problemów, w końcu Anglicy, Irlandczycy czy mieszkańcy krajów skandynawskich używają oprócz drewna, właśnie węgla.

 

Zobacz także:

Ekogroszek i jego sekrety
Wszystko co trzeba widzieć o kotłach
Oszczędności z ogrzewania
Dla dociekliwych

Ekogroszek i jego sekrety

Czym jest ekogroszek?
Podstawowe pytanie, ale jakże istotne, dlatego też wyjaśniamy. Ekogroszek jest paliwem stałym, który pochodzi z węgla kamiennego lub brunatnego. Otrzymywanie ekogroszku polega na kruszeniu węgla i przesiewaniu go przez specjalne sita. Dzięki temu powstają ziarna od 5 mm do 25 mm. Następnie ekogroszek jest płukany. Pozbawia się go miału. Wytwarzany z wysokokalorycznego węgla ma niską zdolność spiekania, ma również niską zawartość siarki.
Dobry ekogroszek?
Przejdźmy do konkretów. Bezpieczne ogrzewanie domu powinno wiązać się z dostosowanie ekogroszku do pieców i kotłów. Producenci kotłów podają parametry, które pozwalają na spokojne użytkowanie i konserwacje, po wieloletnich doświadczeniach selekcjonujemy i dostarczamy produkty o najlepszych z możliwych parametrów.

 • Wartość opałowa powyżej 24 000 KJ/kg
 • Granulacja od 5 do25 mm
 • Zdolność spiekania Rogi RI poniżej 20
 • Zawartość popiołu poniżej 10 %
 • Zawartość siarki, im mniej tym lepiej, maksymalnie 1 %
 • Wilgotność poniżej 10 %

 

Jaki zatem wybrać ekogroszek?
Wybierając ekogroszek Super opał możemy być spokojni o ogrzewanie w naszym domu. Wystarczy dopasować produkt do indywidualnych potrzeb. Możesz wybrać opał o wysokiej kaloryczności. Im wyższa kaloryczność tym kocioł zużywa mniej paliwa. W tym procesie wystąpi proces spiekania popiołu, czyli fachowo mówiąc szkalowania. Wybierając ekogroszek o niższej kaloryczności niż 25 000 KJ/ kg wypalał się będzie pył i nie powodował spiekania. Zużycie węgla będzie za to większe.
Co z tą wilgocią?
Pytanie, które zadaje sobie wiele osób. Mokry ekogroszek może spędzać sen z powiek, ponieważ powoduję rdzę w podajniku pieca oraz korozję ślimaka i zepsucie innych elementów narażonych na rdzewienie. Odparowywanie wody zawartej w węglu zwiększy również zużycie opału. Skąd w węglu woda? Otóż węgiel kamienny jest płukany w celu pozbycia się zanieczyszczeń. W okresie ciepłym węgiel wysycha, zaś w porze deszczowej i zimowej jest wilgotny. Ekogroszek można wysuszyć, ale nie jest to konieczne, kiedy mamy do czynienia z dobrym surowcem. Wybierając sprawdzonych dostawców węgiel jest suchy i płaci się za rzeczywistą wagę opału.
Luzem czy w workach?
Trudny wybór, z jednej strony węgiel luzem jest tańszy, a z drugiej strony wiele osób woli wygodę i komfort, jaki daje opał w workach. Ekogroszek pakowany jest po 25 kg przez specjalne maszyny, które posiadają atesty. Jest również specjalnie rozdrabniany, dlatego mamy pewność, że granulacja wynosi od 5 do 25 mm. Równie ważne jest składowania. Wybierając węgiel luzem trzeba pamiętać, że musi być on przechowywany w odpowiednich warunkach! Składowanie węgla luzem wpływa na jego kaloryczność, ponieważ ekogroszek pod gołym niebem wietrzeje, przez co traci wartość opałową!

Zwietrzały surowiec sprawia, że podczas spalania wytwarza się więcej popiołu, w rezultacie zagraża instalacji grzewczej. Zaledwie dwa miesiące przechowywania węgla w nieodpowiednich warunkach wystarczą, żeby spadek wartości energetycznej osiągnął nawet 30%! Zapakowany w szczelne plastikowe worki ekogroszek zachowuje swoją wewnętrzną wilgotność i wartość opałową. Węgiel luzem dobrze przechowywany tzn. w zamkniętym obiekcie jest równie bezpiecznym i pewnym towarem.  Firmy, które są rzetelne zawsze przechowują opał w specjalnie przygotowanych magazynach, a żeby Klient miał pewność wagi, ważą towar przy nim.

Wybór więc zależy od indywidualnych preferencji. Należy jednak pamiętać, przed wyborem węgla luzem o potwierdzeniu jak jest przechowywany, ponieważ nie wszystkie firmy prowadzą politykę Super opału
Zobacz także:

Ekogroszek i jego sekrety
Wszystko co trzeba widzieć o kotłach
Oszczędności z ogrzewania
Dla dociekliwych